Čerstvá šťavnatá rajčata přímo z balkónu? S mým návodem žádný problém. Tak se do toho pojďme pustit.
Jaká je nejlepší odrůda rajčat pro květináč?
Keříčková rajčata – tvoří „keře“. Oproti tyčkovým rajčatům je zasadíte a nemusíte se o ně více starat 🙂 Malá, kulatá nebo oválná rajčata, která jsou velmi sladká a šťavnatá. Ideální pro použití v salátech nebo jako svačina.
Tyčková rajčata – klasická rajčata, rostou do výšky a je potřeba je vylamovat. Mají vysoký obsah vody a jsou obvykle méně sladká než jiné druhy rajčat. Tyčková rajčata jsou oblíbená pro svou chuť a jsou často používána k přípravě omáček a polévek.
Divoká rajčata – tyto rajčátka zkouším letos prvně. Měli by být opět bez vylamování, podobná jako cherry rajčátka. Měli by být rezistentní vůči špatnému počasí a škůdcům, tak jsem zvědavá. Pokud vás zajímá jak se mi s nimi dařilo, mrkněte na můj instagram 🙂
Já osobně nejraději pěstuji cherry rajčátka, protože se nemusejí nijak vylamovat.
A jaká je teda nejlepší odrůda pro pěstování na balkoně? Všechny 🙂 Na balkoně vypěstujete jakýkoli druh, co budete chtít.
Jak velký květináč pro rajčata?
Rajčata potřebují dostatek vody i půdy. Ideální květináč pro jedno rajče je o velikosti 40*40 cm , tedy 18l půdy pro jednu rostlinku. Jako vždy doporučuji samozavlažovací květináče. S normálním květináčem budeme mít úrodu také, jen budete muset víc kontrolovat zálivku.
Pokud byste pěstovali nějakou menší odrůdu rajčat pro balkonové pěstování, tak si vystačíte i s menším květináčem.
Kam umístit rajčata na terase
Rajčata milují světlo. Čím více slunka a tepla, tím lépe. Pokud máte možnost je mít pod střechou, aby na ně nepršelo, tak je tam dejte – snížíte tím plíseň, která je u rajčat docela běžná a prodloužíte si tak sezónu.
Chcete vidět více tipů a triků ? Pak sledujte můj Instagram
Chcete mít tuhle sezónu pod kontrolou? S naším zahradnickým rokem už Vám žádný výsev neuteče a budete se moci těšit z úrody skoro po celý rok.
Kdy umístit rajčata na balkoně ven
Rajčata mají rády teplo, proto se doporučuje dát je ven až po zmrzlých, tedy v půlce května. Ovšem záleží na místě, kde bydlíte. Pokud jste z jižní Moravy jako já, a víte, že už přízemní mrazíky nehrozí, můžete je hodit ven už začátkem května. Avšak doporučuji rostlinky postupně zvykat na přímé světlo a chladnější počasí, aby nezažily teplotní šok.
Jak hnojit rajčata v květináči
Rajčata potřebují pro svůj růst dost vody, ale i živin. Proto doporučuji hnojit každých 14 dní hnojivem pro plody.
Jak se starat o rajčata na balkoně
Rajčata potřebují pravidelné zalévání, nechte půdu vždy mírně vlhkou, ale ne namočenou. Pokud jsou dny velmi slunečné a horké, rajčata budou potřebovat více vody.
Rajčata potřebují oporu, o kterou se mohou přidržovat, takže byste měli instalovat rostlině oporu, například bambusové tyčky.
Kdy zasadit semínka rajčat
Pokud si chcete vypěstovat vlastní sazeničky rajčat od semínka, tak semínka se sází na Josefa – 19. března. Sazeničky potřebují dostatek sluníčka a vody. Vyklíčit by vám obvykle měly během 7-10 dní.