Vypěstování hrášku je poměrně snadné a můžeme ho pěstovat jak v zahradě, tak i na balkoně nebo terase v květináči nebo truhlíku.
Kam umístit hrášek balkoně
Hrášek potřebuje dostatek slunečního světla a mírně vlhkou půdu. Vyberte tedy pro něj slunné nebo poloslunné a chráněné místo. Zkoušela jsem pěstovat hrášek na balkóně na jižní straně na přímém slunci a moc nadšený z toho nebyl. Lepších výnosů jsem dosáhla, pokud na hrášek nešel přímý žár celé odpoledne.
Kdy sázet hrášek do truhlíku
V průběhu dubna až května. V teplých oblastech můžete začít s výsevem už v březnu.
Jak zasadit hrášek do truhlíku
Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy.
Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.
Hrášek sadíme cca 2-3 cm hluboko a 4 cm od sebe.
Jak pečovat o hrášek v truhlíku
Hrášek pravidelně zalévejte. Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny.
Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci. Pravidelně prohlížejte rostliny a odstraňujte případné poškozené listy a větve. Pokud se na rostlinách objeví škůdci nebo nemoci, použijte příslušný postřik. O postřicích a škůdcích si povíme v dalším článku.
Hrách může dorůstat až do výšky 1-2 metrů.
Pěstování na balkóně má svá specifika a proto se mi osvědčilo používat oporu, po které se hrášek bude pnout. Pro tento účel jsem koupila pletivo, jež jsem přivázala k rámu balkonu, uzemnila ho svorkami v truhlíku a nechala po něm hrášek pnout. Dosáhneme tím větší vzdušnosti, větší rozptýlení slunečních paprsků a tím i menší šance pro škůdce a plísně.
Chcete vidět více tipů a triků ? Pak sledujte můj Instagram
Chcete mít tuhle sezónu pod kontrolou? S naším zahradnickým rokem už Vám žádný výsev neuteče a budete se moci těšit z úrody skoro po celý rok.
Kdy sklízet hrášek
Hrášek se sklízí, když lusky dosáhnou své plné velikosti. Sklízejte pravidelně, aby se mohly vytvářet nové lusky. Hrášek se sklízí cca 56 až 80 dní od výsadby.
Druhy hrášku
Zelený hrášek je nejčastěji pěstovaný druh hrášku, který se často konzumuje čerstvý nebo vařený.
Cukrový hrách je odrůda hrášku, která se pěstuje pro své sladké a chutné lusky. Cukrový hrách se pěstuje podobně jako zelený hrášek, ale vyžaduje více vody a hnojení, aby měl dostatek živin pro produkci sladkých lusků.
U cukrového hrášku lze konzumovat celé lusky, protože jsou sladké a nejsou kožnaté jako u klasického hrášku. Lusky lze přidat například do salátů.
Proč pěstovat hrášek?
Hrášek je výborným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Obsahuje především vitamín C, vitamín K, vitamín A, vitamín B6, thiamin, riboflavin, kyselinu listovou a železo. Dále obsahuje i hořčík, draslík, zinek a fosfor.
Vitamín C je silný antioxidant, který podporuje imunitní systém a pomáhá ochránit tělo před poškozením volnými radikály. Vitamín K je důležitý pro správnou srážlivost krve a pro zdravé kosti. Vitamín A podporuje zdraví očí a zdraví kůže. Vitamín B6 a thiamin jsou důležité pro normální funkci nervového systému a metabolismu. Riboflavin a kyselina listová jsou důležité pro tvorbu energie a zdraví kůže a vlasů.
Hrášek je také bohatý na vlákninu, která pomáhá udržovat zdravou trávicí soustavu a snižuje riziko některých onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina tlustého střeva.
Víte že hrášek přispívá ke zlepšení půdy? O tom, jak si ekologicky můžete zlepšit svou půdu na balkoně a ještě k tomu sklízet lusky, se dozvíte zde.