Minulý rok nám jahodníky krásně plodily, přes zimu jsme je nechali odpočnout a teď je ten správný čas se o ně postarat a připravit je na novou sezónu.
Kdy odzimovat jahody v truhlíku po zimě
S přípravou jahod na sezónu je nejlepší začít od půlky března, půda by už neměla být zamrzlá a očekáváné teploty by již neměly být pod bodem mrazu.
Ostřihejte všechny špatné listy
Jahodníky mají přes zimu spoustu suchých listů, těch je potřeba se zbavit. Odstřihněte tedy všechny nemocné, plesnivé, polámané a uschlé listy, abyste zamezili plísním a jiným nešvarům. Pokud je nějaký jahodník mrtvý nebo nemocný, vyhoďte jej a vyměňte je za nový.
Zkontrolujte škůdce
Po zimě je potřeba zkontrolovat, jestli nám jahodníky nenavštívili nějací škůdci, jako jsou mšice, larvy, brouci. Pokud nějaké škůdce najdete aplikujte vhodný postřik a larvy vyhoďte.
Chcete vidět více tipů a triků ? Pak sledujte můj Instagram
Chcete mít tuhle sezónu pod kontrolou? S naším zahradnickým rokem už Vám žádný výsev neuteče a budete se moci těšit z úrody skoro po celý rok.
Hnojení
Máte jahodníky z minulého roku? Skvěle vám budou plodit ještě alespoň další 2 roky! Aby vám plodily i letos, přidejte substrát, pokud je to potřeba, ale pozor, abyste nezakryli srdíčko jahod.
Půda po minulém roce bude bez živin, a tak doporučuji přidat například granulovaný koňský/kravský hnůj – ke každé rostlince cca lžíci. Nedávám hnůj hned k rostlinkám, ale poodkryji okraje hlíny od truhlíku a přidám hnojivo tam.
Zalévání
Po zimě jste si možná odvykli, ale nezapomeňte opět začít jahodníky zalévat, ať vám nevyschnou. Zároveň pozor, abyste je nepřelili a rostlinky vám neuhnily.
A teď už jen čekat na léto a těšit se na bohatou úrodu 😊