Minulý rok vám vše krásně rostlo a chcete to letos zopakovat?
Pokud máte půdu z minulého roku, a chcete v ní letos opět pěstovat, tak je ideální doba ji připravit pro letošní sezónu a doplnit jí živiny.
Jak doplnit živiny do půdy v květináči
Pro doplnění živin máme několik možností:
- Pokud budete rozšiřovat svoje truhlíky a květináče, je vhodné nově koupenou půdu namixovat se starou půdou, kterou již máte.
- Hnojivo – na jaře doporučuji granulovaný koňský/kravský hnůj.
- Spadané listí – možná ještě nějaké najdete a nebo si jej nasbírejte na podzim a nechte v tašce až do jara.
- Vlastní kompost.
Spadané listí jako přírodní hnojivo
Spadané listí může být vynikajícím zdrojem organického hnojiva pro rostliny. Listy obsahují mnoho důležitých živin, jako jsou dusík, fosfor a draslík, a jejich rozkladem se uvolňují do půdy, kde mohou být absorbovány kořeny rostlin. Spadané listí můžete rovnou použít jako hnojivo pro rostliny. Stačí jej rozptýlit kolem kořenů rostlin nebo je vložit přímo do země. Rozklad listů v půdě může trvat několik měsíců. Mějte na paměti, že listy obsahují méně dusíku než jiné druhy hnojiv, jako je například hnojivo z kompostu nebo zvířecí trus. Proto doporučuji kombinaci spadaného listí a granulovaného koňského/kravského hnoje.
Já dávám spadené listí na spod květináče s kompostem, směs promíchám a na ni následně dávám substrát.
Chcete vidět více tipů a triků ? Pak sledujte můj Instagram
Chcete mít tuhle sezónu pod kontrolou? S naším zahradnickým rokem už Vám žádný výsev neuteče a budete se moci těšit z úrody skoro po celý rok.
Jaké hnojivo použít na jaře
Na jaře používáme granulovaný koňský/kravský hnůj. Tento hnůj dodá do půdy živiny a podpoří zelené části rostlin, proto je vhodné jej dát na jaře do půdy a přes sezonu už používat jiné hnojení určené pro podporu plodů.
Granulovaný koňský a kravský hnůj je vyroben ze sušeného a zpracovaného hnoje.
Granulovaný hnůj je snadněji skladovatelný, snadněji se aplikuje a díky své konzistenci se lépe rozmístí v půdě. Tím se snižuje nebezpečí přehnojení a zlepšuje se vstřebávání živin rostlinami.
Je důležité si ale uvědomit, že granulovaný hnůj by měl být používán s opatrností, aby nedošlo k nadměrnému hnojení, které by mohlo poškodit rostliny a půdu. Při používání granulovaného hnoje je proto důležité dodržovat doporučenou dávku a aplikovat jej v souladu s pokyny na obalu.
Moje doporučení je například pro jahody: cca 1 plnou lžíci na jednu rostlinku. Pro maliny, stromky a jiné keře 1 hrst. Vždy odklopím okraj zeminy od obalu květináče nebo truhlíku a přidám ze všech stran hnojivo.
Nově koupená hlína a hnojení
Pokud jste si koupili novou hlínu/substrát, tak tato hlína už většinou obsahuje dávku hnojiva pro 4-6 týdnů, tedy tuto půdu hned nehnojte a první hnojení naplánujte až za 6 týdnů.
Jak používat kompost v truhlících
Když plníte truhlík nebo květináč, tak doporučuji používat nejen substrát, ale i kompost. Na spodek truhlíku nebo květináče dám vždy tak cca do 1/4 nebo 1/3 kompost a zbytek substrát.
Vlastní kompost
Úplně nejekologičtější variantou je vlastní kompost. Věděli jste, že existují i malé kompaktní kompostéry, které můžete bez obav používat i doma? Můžete mít bokashi kompostér a nebo vermikompostér.