Pokud máte rádi čerstvé a chutné okurky, můžete si je snadno vypěstovat na balkóně či terase. V tomto článku se podíváme jak na to.
Jak pěstovat okurky v truhlíku?
Pro pěstování okurek v truhlíku doporučuji 2-3 rostliny do květináče o velikost 50*50 cm. Obecná rada je 20l půdy pro 1 rostlinu. Víc okurek už se nedoporučuje, protože je prokázáno, že okurky pak méně plodí. Nejraději používám samozavlažovací květináče, které zajistí, že rostliny přežijí velká tepla i mou nepřítomnost 😊
Jak vypěstovat okurky od semínek? Aneb Příprava půdy a sazenic
Doporučuji vždy koupit kvalitní substrát, protože je to na úrodě vždy poznat a rostlina se vám za něj mnohonásobně odvděčí.
Pokud si chcete okurky vypěstovat ze semen, měli byste začít pěstovat sazenice od půlky března do dubna. Zasaďte semínka okurek asi 1-2 cm hluboko do půdy do květináče. Poté byste měli semenáčky nechat růst na teplém a světlém místě, dokud nejsou dostatečně silné – mají 2 normální takzvané děložní listy (to jsou listy, co vypadají jako listy okurky) k přesazení do půdy/do většího květináče, kde je budete mít po zbytek sezony.
Jak pěstovat okurky na zahradě?
Prvním krokem při pěstování okurek je výběr vhodné odrůdy. Existuje mnoho různých odrůd okurek, z nichž každá má své vlastní charakteristiky a požadavky na růstové podmínky. Doporučujeme vám vybrat odrůdy, které jsou vhodné pro vaši oblast a požadavky. Například některé odrůdy jsou vhodné pro pěstování v květináčích, zatímco jiné jsou vhodné pro pěstování v zahradách.
Dalším důležitým faktorem je výběr vhodného místa pro pěstování. Okurky potřebují hodně slunce a tepla, takže byste měli vybrat místo s dostatkem slunečního světla. Také si dávejte pozor na množství vlhkosti, protože okurky potřebují dostatek vody, ale příliš mnoho vlhkosti může vést k hnilobě kořenů.
Kdy vysadit okurky ven?
Okurky jsou velmi náchylné na mrazíky, a proto je dávejte ven až po zmrzlých, a to je cca od 12. května. Pokud byste je dali ven dříve, tak by vám je mohly přízemní mrazíky sežehnout a museli byste začít od znova.
Chcete vidět více tipů a triků ? Pak sledujte můj Instagram
Chcete mít tuhle sezónu pod kontrolou? S naším zahradnickým rokem už Vám žádný výsev neuteče a budete se moci těšit z úrody skoro po celý rok.
Jak se starat o okurky, aby plodily
Okurky potřebují pravidelnou zálivku, zejména během růstu. Zalévejte rostliny dostatečně, ale nedovolte, aby se půda přemokřila. Zalévejte ráno anebo večer, nejlépe odstátou vodou, abyste okurkám nezpůsobili teplotní šok. Zároveň okurky nikdy nezalévejte na listy, způsobili byste si tím plíseň, a té se chceme co nejvíce vyhnout.
Jak hnojit okurky
Okurky potřebují pravidelné hnojení, aby rostly silné a zdravé. Doporučuji kvalitní hnojivo bez chemie a hnojit cca každých 14 dní. Použijte vhodné hnojivo pro okurky a dodržujte doporučené dávkování.
Ochrana okurek proti škůdcům a chorobám
Okurky jsou náchylné k různým škůdcům a chorobám. Vyhýbejte se použití pesticidů a snažte se používat přírodní metody ochrany, jako jsou například neemový olej, pepřový nálev nebo mýdlová voda. Jak se bránit škůdcům si řekneme v dalším článku.
Jak a kdy sklízet okurky
Okurky se sklízejí, jakmile dosáhnou požadované velikosti a jsou pevné. Sklizeň okurek by měla být pravidelná, aby se rostliny mohly dále rozvíjet a produkovat další plody.
Jak se vyhnout plísni u okurek
- Nikdy nezalévejte okurky na listy, tím si o plíseň přímo říkáte.
- Okurky dejte pod střechu, aby na ně svítilo slunce, ale zároveň nepršelo. K tomu jsou ideální právě balkony a terasy.
- Okurky nechte pnout, ať už máte okurek na poli anebo v květináči. Nechte okurky pnout po kari síti nebo po opoře, díky tomu budou listy provzdušněné a plíseň se vám vyhne obloukem.
Co dělat pokud okurka chytí plíseň
Nezoufejte a co nejdříve odstraňte postižené listy a stonky. I když vám okurka chytí plíseň, tak postupným odstraňováním plísně můžete její životnost prodloužit i o 2 měsíce.